Računare i slične uređaje koristimo svakodnevno, satima i satima. Zabava, učenje, posao i mnoge druge potrebe su nezamislive bez kompjuterske tehnologije.
Proverite svoje znanje o terminima koje svakodnevno susrećete koristeći računarske uređaje i mogućnosti koje oni nude.
Bit. – Najmanja jedinica u računarstvu. Jedan bit predstavlja količinu informacije potrebnu za razlikovanje dva međusobna isključiva stanja, predstavljena kao jedan (1) i nula (0), da/ne, tačno/netačno.
Bajt. – Najmanja grupa bitova. U početku je broj bio vrlo promenljiv, a kasnije je standardizovan na 8.
CPU. – Procesor ili mikroprocesor. Centralna procesna jedinica, odnosno računarski „mozakˮ koji obrađuje informacije.
Driver. – Grupa datoteka, softver koji pruža jednom ili više hardverskih uređaja, kao što je štampač kontakt sa operativnim sistemom.
DLS. – Digitalna pretplatnička linija, sredstvo prenosa podataka preko redovnih telefonskih linija. Mogu se koristiti za povezivanje na internet.
Firewall. – Softverski uslužni program ili hardverski uređaj koji ograničava spoljni pristup lokalnoj ili mreži računara blokirajući ili ograničavajući pristup.
FTP. – Protokol prenosa datoteka putem interneta sa jednog računara na drugi.
Gigabyte. – 1 000 000 000 bajta.
Hashtag. – Numerički skup simbola kao funkcija koja se koristi sa tviterom ili drugim uslugama, radi dodeljivanja postu ključne reči ili kategorizacije u srodne teme.
IP Address. – Adresa računara ili drugog mrežnog uređaja dodeljena od strane rutera i ažurirana od strane provajdera usluga kada se korisnik poveže na internet. Kod koji se sastoji od brojeva odvojenih sa 3 tačke, na primer 123.45.67.89. Svaki računar zahteva ip adresu za povezivanje na internet.
Icons. – Mali slikovno grafički prikazi objekata na ekranu, kao što su datoteke, folderi, programi.
O.S. – Operativni sistem. Na primer Android, Linux.
Malware. – Zlonamerski softverski program dizajniran da promeni postavke korisnika, bez dozvole obriše ili zaustavi i ošteti konkurentski softver.
MBAM. – Softverski program namenjen traženju, lociranju i brokiranju malvera sa računara.
QUERTY. – Standardna tastatura.
RAM. – Memorijski prostor namenjen privremenom čuvanju podataka.
ROM. – Memorija koja se koristi dok računar pokreće, iščitava sistemski softver.
Router. – Hardverski uređaj dizajniran da preuzme dolazeće segmente podataka, analizira ih i usmeri na odgovarajuće lokacije na mreži.
Virus. – Štetni program koji može poslati vaše podatke trećoj strani, obrisati ih ili uništiti računar na taj način da ga onesposobi do ponovnog instaliranja operativnog sistema. Na primer, trojanski konj.
WiFi. – Bežična lokalna mreža.
WinZIP. – Softverski program koji se obično koristi za komprimovanje većih datoteka na manje radi jednostavnijeg deljenja i preuzimanja.
Autor: Marković Milica
Izvor: ESP-Education support professional